تبلیغات
نازی آرشیوز NaziArchives - مطالب خرداد 1394
 
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
نازی آرشیوز NaziArchives
وبلاگ اطلاع رسانی تارنمای نازی آرشیوز | مرجع تخصصی نازیسم ، رایش سوم و جنگ جهانی دوم
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

نبوغ آلمانی ها و تقلید انگلستان ، آمریکا و شوروی

زمانی که در آغاز جنگ جهانی دوم آلمان ها جنگ مکانیزه یا برق آسا را به صحنه آوردند، تاریخ نظامی وارد مرحله ی جدیدی شد. جنگ مکانیزه آلمان ها مبتنی بر استفاده از انبوه تانک ها به صورت فشرده در پیشاپیش نیروها باهماهنگی مخابراتی با یگان های پر تعداد نیروی هوایی تاکتیکی بود. افزون بر این در این شیوه پیاده نظام و توپخانه هم مکانیزه شده و دیگر وابسته به انرژی انسان یا اسب نبود. ارتش های انگلستان ایالات متحده و شوروی هم از استراتژی آلمان ها تقلید کردند. اگر چه آنها قادر نبودند این شیوه را به مهارت و زبر دستی آلمان ها اجرا کنند، اما برتری اقتصادی و تولیدی چشمگیرشان سبب پیروزی آنها گردید.

یکبار دیگر ثابت شد که برتری اقتصادی تمام عوامل دیگر را کمرنگ می کند. ایالات متحده و اتحاد شوروی در سه سال پایانی جنگ بیش از ده برابر آلمان تانک، هواپیما و کشتی تولید می کردند. آلمان ها در نیمه ی دوم جنگ به سبب کمبود منابعی چون نفت، کائوچو، مس و برخی دیگر از کانی های فلزی دچار مشکل جدی بودند. آلمان ها برای تهیه ی نفت مورد نیاز خود به دو کشور اشغالی رومانی و نروژ متکی بودند. در ماه های آخر جنگ بیشتر هواپیماها و تانک های آلمان به سبب فقدان سوخت قادر به حرکت نبودند.

در طول جنگ نیز نوآوری های فنی-نظامی چشمگیری به وقوع پیوست. ترکیب قدرت هوایی و دریایی که در قالب سلاح استراتژیکی چون ناو هواپیمابر ظاهر شد، نبردناو های عظیم را که مجهز به توپ های سنگین و پر تعداد بودند و تا قبل از جنگ دوم یکی از مهمترین ملاک های قدرت ملی کشورهای پیشرفته به شمار می رفتند، از رده خارج کرد. هواپیماهای برخاسته از ناو هواپیمابر می توانستند به سادگی این نبرد ناو های عظیم و بسیار گران را غرق کنند. به عنوان یک نمونه افول نیروی دریایی ژاپن زمانی آغاز شد که در نبرد سرنوشت ساز میدوی در میانه ی جنگ بیشتر ناو های هواپیمابر و خلبانانش را از دست داد. قدرت هوایی همچنین سبب شد تا ناوگان روآبی موقعیت خود را در مقابل زیردریایی ها حفظ کند.

در زمینه ی نیروی هوایی در آخرین روزهای جنگ هواپیماهای جت آلمانی و انگلیسی به میدان آمدند که متوسط سرعت هوایی را نسبت به هواپیماهای قدیمی ملخ دار به دو برابر افزایش دادند. گرچه میدان برای خودنمایی هواپیماهای جت در دوران جنگ سرد فراهم آمد. تحول دیگر در زمینه ی نیروی هوایی، تشکیل نیروی هوایی دوربرد و استراتژیک توسط آمریکا و انگلستان بود. بمب افکن های دوربرد و سنگین آنها از سال 1942 با بمباران مداوم صنایع و شهر های آلمان نقش مهمی در تعیین سرنوشت جنگ داشتند. آلمان ها فاقد نیروی هوایی استراتژیک بودند و تمام نیروی خود را بر نیروی هوایی تاکتیکی کوتاهبرد متمرکز کردند. البته از تکنولوژی لازم برای ساخت بمب افکن های دوربرد برخوردار بودند اما به سبب نوع تاکتیک ها و اولویت ها و نیز کمبود منابع از این کار چشم پوشیدند. آلمان ها تنها در اوایل جنگ آن هم از پایگاه هایی در فرانسه و هلند امکان بمباران انگلستان را دارا بودند.

آنها در سال آخر جنگ برای هدف قرار دادن لندن دو اختراع نظامی تاریخ ساز را به میدان آوردند: موشک های بالستیک و بمب های پرنده (نسخه ای ابتدایی از موشک های کروز دهه های آتی). موشک های آلمان سبب وحشت و هیاهوی بسیار شدند اما تاثیر نظامی آنها کمتر بود. موشک های بالستیک هنوز از لحاظ دقت و قدرت تخریب در آغاز راه بودند. سرعت کم بمب های پرنده ی آلمانی هم سبب می شد که انگلستان بتواند تعداد قابل توجهی از آنها را پیش از رسیدن به هدف منهدم کند. به علاوه در زمینه ی قدرت هوایی نباید اختراع رادار توسط انگلیسیها در آغاز جنگ را از قلم بیندازیم که شاید بیش از اکثر مواردی که به آنها اشاره کردیم نوید بخش آینده ی جنگ در دهه های آینده بود. رادار یعنی دستگاه شناسایی دوربرد الکترونیکی برای نخستین بار این امکان را فراهم کرد تا شناسایی و نبرد با اهداف فراتر از دید چشمی یا اپتیکی انسان صورت پذیرد. اگر انگلیسیها در سال 1940 زودتر از تمام قدرت های درگیر رادار های ابتدایی زمین پایه را به خدمت نگرفته بودند، به احتمال زیاد نمی توانستند در مقابل تهاجم هوایی سنگین آلمان در آغاز جنگ پایداری کنند. رادار کمبود تعداد هواپیماهای انگلیسی را در برابر دشمنان آلمانی شان جبران کرد. با این حال در طول جنگ جهانی دوم رادار در آغاز راه بود و به جز استثناهایی جزیی و ناقص، هواپیماها مجهز به رادار نشدند.

در واقع همانطور که تانک و هواپیما در جنگ جهانی اول اختراع شدند اما آن جنگ جنگ تانک و هواپیما نبود، جنگ جهانی دوم نیز جنگ موشک، رادار و موتور جت نبود ...

ادامه دارد ...

نویسنده : طوس طهماسبی 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


در خیابان انقلاب و روبروی دانشگاه تهران پوسترهای هیتلر فروخته میشود ...

پیاده روهای خیابان انقلاب، پر از فروشندگان کتاب و دفترچه و پوستر است. در این بین چند وقتی است که پوستر هیتلر هم به ترکیب عجیب شاملو، شریعتی، چه گوارا و فروغ اضافه شده است. کسی که نگهداری و فروش و تکثیر پوستر او به واسطه نقش او به عنوان جنایت کار جنگی در بسیاری از کشورها جرم محسوب می شود . توریست های آلمانی که به ایران سفر می کنند از ابراز علاقه و صحبت بعضی ایرانیان درباره هیبت و قدرت هیتلر متعجب می شوند. از این دست رفتارها در جریان بازی فوتبال بین تیم ایران با آلمان باز هم اتفاق افتاد. زمانی که تماشاگران ایرانی در ورزشگاه صدهزار نفری آزادی و هنگام پخش سرود آلمان سلام هیتلری دادند. اتفاقی که باعث شد شبکه ZDF پخش مستقیم خود را برای دقایقی قطع کند.
کتاب «نبرد من» نوشته هیتلر در ایران به چاپ هجدهم رسیده در حالی که در آلمان بر سر انتشار مجدد آن اختلاف نظر وجود دارد.

منبع : تریبون زمانه

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


هفتم فوریه در سال ۱۹۵۴ دکتر شاخت اقتصاددان آلمانی برای سومین بار در طول سه دهه به ایران دعوت شد تا برای حل مسائل وطن ما و پیشرفت اقتصادی راه حل بدهد. این بار (شش ماه پس از براندازی ۲۸ مرداد) با هدف دادن نظر درباره چاپ اسکناس تازه. چرا در ایران این همه به دکتر شاخت توجه می شد؟. برای این که از همان نخستین سفر او به ایران (در دهه ۱۳۱۰) ، روزنامه ها تبلیغ وسیع کرده بودند که او به دلایل نژادی دوستدار تاریخ ایران، هواخواه پیشرفت کشور ما و یک کارشناس بی طرف است و با دادن طرح های مالی، کمک بزرگ به حل مسائل اقتصادی آلمان که پس از جنگ جهانی اول و کاهش ارزش پول تا حد یک نان به هزاران مارک کرده بود. «شاخت» یک اقتصاددان ناسیونالیست آلمانی (متمایل به حزب نازی) بود که از گزند بگیر و ببندهای پس از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برده بود. وی که (به خواست هیتلر) پیشنهادهای مالیاتی و گمرکی و راه صنعتی شدن ایران را به دولت رضا شاه داده بود، در سپتامبر ۱۹۵۲ (مهر ۱۳۳۱) نیز در تهران به دولت دکتر مصدق اندرزهای فراوان در زمینه اقتصاد بدون نفت و سیاستهای مالیاتی و پولی و رساندن هزینه های دولت به حداقل ارائه کرده بود. این بار هم روزنامه های تهران پیرامون ملی گرا بودن شاخت و کمک او به حل مسائل اقتصادی دولتهای ضد استعمار که جویای استقلال ملی هستند «بدون این که نظردیگری داشته باشد» نوشته بودند و از او یک نماد بزرگ ساخته بودند.
سال بعد که دولت کودتا از «شاخت» دعوت بعمل آورد، نخست او به آمدن به تهران تن نداد و پاسخ داد که دادن اندرز از آلمان هم عملی است که دولت تهران اصرار بر مذاکره از نزدیک کرده بود. هدف دولت زاهدی از دعوت «شاخت» انتشار اسکناس تازه (به بهانه راه افتادن نفت) بود و .... ولی دکتر شاخت نظر دیگری داشت. وی موافق چاپ اسکناس بزرگتر از ۲۰ تومانی و فداکردن کار رقابت تولیدات داخلی با خارج (با افزایش تعرفه گمرکی بر واردات) نبود و آن را مانع پیشرفت و مرغوب شدن محصولات داخلی می دانست و بر گرفتن مالیات تصاعدی (برحسب درآمد) و سیاست پولی بر پایه انعطاف پذیر بودن نرخ بهره نظر داشت و گرفتن مالیات فیکس (ثابت) را که مورد نظر پولدارهای ایران بود که به کودتا کمک کرده بودند رد می کرد.
ایجاد فروشگاههای دولتی بزرگ (نظیر فروشگاه فردوسی که بعدا به فروشگاههای شهر و روستا تبدیل نام دادند به هدف پایین آوردن قیمتها با از میان برداشتن دست واسطه ها) و نیز تاسیس فروشگاهها تعاونی کارکنان (دولت و شرکتها) از توصیه های دکتر شاخت به دولت ایران بوده اند. نخستین فروشگاه از این دست (فروشگاه فردوسی) توسط آلمانی ها به وجود آمد.

منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دیدارهای دکتر شاخت از ایران و طرح اقتصاد بدون نفت

دکتر «یالمار شاخت»، اقتصاددان و ناسیونالیست مشهور آلمانی، با نام کامل «یالمار هوراسه گریلی شاخت» کمیسر مالی و رئیس رایش بانک در جمهوری وایمار و رئیس بانک رایش بین سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۹ در آلمان نازی بود. او از محرک‌های اصلی برنامه دوباره‌سازی، دوباره‌صنعتی کردن و تجدید تسلیحاتی آلمان، و یک منتقد شدید تعهد غرامت کشورش بعد از جنگ جهانی اول بود. وی تا ۱۹۴۱ با جبهه مقاومت المان همکاری کرده بود. در ۲۳ ژوئیه ۱۹۴۴ پس از سوء قصد علیه هیتلر در کودتای ۲۰ ژوئیه دستگیر شد و ابتدا به راونسبروک و سپس به اردوگاه مرگ فلوسنبورگ و در نهایت به اردوگاه کار اجباری داخائو فرستاده شد. شاخت برای اظهارنظر جهت بهبود اوضاع اقتصادی ایران بیستم آبان 1314 (11نوامبر 1935) وارد تهران شد و با مقامات دولتی از جمله رضاشاه پهلوی ملاقات کرد که روزنامه‌های لندن از آن ابراز ناخرسندی کردند و نوشتند که دکتر شاخت به اشاره هیتلر به ایران آمده بود. از زمان دیدار شاخت از ایران بود که انگلیسی‌ها یقین حاصل کردند که رضاشاه در جست وجوی مفری است تا نفود و مداخله آنان در امور ایران را به حداقل برساند.دکتر «یالمار شاخت» در آن سال پس از انجام بررسی‌هایی و با توجه به وضعیت ایران، چند طرح مالیاتی، گمرکی و راه صنعتی شدن را به رضاشاه داده بود.«شاخت» در پایان جنگ دوم جهانی به اتهام کمک به ناسیونالیسم افراطی آلمان و تقویت آن و نیز دادن خط به هیتلر دستگیر و محاکمه شد، ولی مجازات نشد. بازپرس انگلیسی ضمن تحقیق و بازجویی از او، درباره دیدارش از تهران و احساس رضاشاه نسبت به دولت نازی آلمان هم از او سوال کرده بود که این پرسش و پاسخ در آرشیو مربوط محفوظ است. «شاخت» گفته بود که همانند سایر ناسیونالیست‌های آلمانی به ایرانیان علاقه‌مند بوده است.دکتر مصدق که با تحریم و محاصره اقتصادی دولت لندن دست به گریبان بود از دکتر شاخت خواست که «طرح اقتصاد بدون نفت» را برای ایران بنویسد و با خود به تهران بیاورد که او در سپتامبر 1952 (مهر 1331) با طرح خود به تهران آمد. تابستان سال بعد مصدق راه‌حل مسائل دیگری را از دکتر شاخت خواست که پیش از اتمام کار، حکومت او برانداخته شد. با وجود این، دکتر شاخت در فوریه 1954 (بهمن 1332) با راه‌حل‌های خود به تهران آمد که به آن توجهی نشد. 

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نگاهی کوتاه به یک افسانه؛
همین جمعیتی که امروزه هولوکاست را فاجعه بار ترین رویداد تاریخی قرن بیستم می دانند چندی پیش در روزنامه نیویورک تایمز در خصوص حمایت از هیتلر و موسیلینی در دهه 1930 عذر خواهی می‌کنند.
هولوکاست برگرفته از یک واژه ی یونانی به  معنای کشتار دسته جمعی به شیوه ی سوزاندن می باشد که امروزه  از طرف مورخان صهیونیست در خصوص یک سیاست براندازی از طرف آلمان نازی استفاده می شود که ظاهرا طی آن شش میلیون نفر یهودی کشته شده اند. روژه گارودی در کتاب " اسطوره های بنیانگذار سیاست اسرائیل" ادعای کشتار یهودیان را تا هشت میلیون نفر نیز می داند. این محقق که بخاطر انکار هولوکاست مدتی زندانی بود در همین کتاب به گزارش یه مهندس امریکایی متخصص در امور اعدام استناد می کند که در بازدید تخصصی اش در سال 1988 از اردوگاه های مورد ادعا هیچ نشانه ای از اتاق های گاز نمی یابد. در طول تاریخ رایش سوم یهودیانی که در دسترس هیتلر بودند هرگز از سه و نیم میلیون نفر تا چهار و نیم میلیون نفر فراتر نرفتند و همچنین یهودیان کشته شده در قلمرو رایش سوم حتی به این تعداد هم نمی رسند لذا ادعای کشتار شش میلیونی پایه و اساسی ندارد. پرفسور آرتور بوتس که پژوهش های گسترده ای درباره ی هولوکاست داشته معتقد است حدود 350 هزار الی 400 هزار نفر از ساکنان اردوگاه های آلمانی در طول جنگ مردند و تقریبا اقلیت آنها یهودی بودند. همچنین بیماری شیوع یافته تیفوس موجب شده تا کوره های مرده سوزی برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری تعبیه شود و همچنین قحطی که از محاصره  متفقین در آلمان به وجود آمد موجب مرگ و میر بسیاری شد. روبر فوریسون در کتاب اتاق های گاز، واقعیت یا افسانه اکثر عکس های منتشر شده از اتاق های گاز را جعلی می داند و این پرسش را مطرح می کند که چطور سربازان نازی بدون ماسک می توانند در اتاق های گاز شاهد خفه شدن یهودیان باشند؟

نفوذ مادی و قدرت سیاسی یهودیان ثروتمند در جمهوری وایمار آنچنان زیاد بود که از آن با نام "جمهوری یهودی" یاد می کنند. در حکومت رایش دوم (1918-1871) یهودیان از جایگاه سیاسی – اجتماعی مطلوبی برخوردار بودند مانند"والتر راتناو (متوفی به سال 1922) که یک کارخانه دار یهودی آلمانی بود.با اینکه جمعیت یهودیان به نسبت جمعیت آلمان یک در صد بود اما به عنوان مثال در سال 1928 حقوقدانان یهودی شصت و چهار درصد در فرانکفورت بودند و در سال 1931 حدود هشتاد درصد مدیران تئاتر در برلین یهودی بودند.این آمار نشانه ی نفوذ یهودیان در جمهوری وایمار است که عامل اصلی بحران عظیم اقتصادی در زمان صدراعظمی هیتلر نیز بودند.
در نوامبر 1938 یک یهودی 17 ساله به نام "هرشل گرینزبان" کاردار آلمان در پاریس را ترور کرد که این یک عامل برافروخته شدن خشم آلمان نازی علیه یهودیان بود. هیتلر در کتاب نبرد من یهودیان را به دو دسته ی صهیونیست و غیر صهیونیست تقسیم می کند و صهیونیست ها را با خصلت سرمایه داری بین المللی خطرناک می داند ،مشابه این نظر نیز در آرائ مارکس مشاهده می شود او گسترش سرمایه داری را با عبارت "یهودی کردن دنیا" تعبیر می کند. 
باید گفت  یهودیان برای ارتش نازی نوعی نیروی کار به حساب می آمدند لذا یهودیان کارگر برای هیتلر بهتر از یهودیان مرده بود.از سویی هیچ سند معتبری مبنی بر دستور سران حزب ناسیونال سوسیالیسم برای کشتار یهودیان وجود ندارد و ادعای دادگاه نورنبرگ در خصوص کنفراس وانزه ساختگی ست زیرا  سران نازی از جمله شخص هیتلر در این کنفرانس شرکت نداشته بودند و سند مورد ادعای دادگاه نورنبرگ فاقد هرگونه امضایی می باشد.نماینده صلیب سرخ در سپتامبر  1944 به بازدید اردوگاه آشوئیتس پرداخت و طی گزارشی گفت که توقیف شدگان مجاز بودند بسته های کمکی را دریافت کنند ،در 4 آوریل ،25 آگوست ،13 سپتامبر 1944 عکسبردای های هوایی از منطقه ی آشوئیتس – بیرکناو توسط متفقین انجام شده که بر خلاف عقاید صهیونیست ها هیچ دودی از کوره ها یا چیزی شبیه به آن وجود نداشت و نیروی هوایی متفقین می توانستند به راحتی  امکانات خط آهن متصل شده به اردوگاه و دیگر امکانات مربوطه را بمباران کنند.در 20 ژانویه 1942 در شهر وانزه در حومه برلین یهودیان برای جاده سازی به کار گرفته شدند و هیچ فرمان امضا شده توسط هیتلر درباره ی نابودی یهودیان مطرح نگردید.  

امروزه تابوی هولوکاست آنچنان سایه گسترده که اگر شخصی در کشورهای اروپایی به حقیقت هولوکاست تردید کند به پنج سال حبس محکوم می شود این در صورتی ست که قریب پنجاه میلیون کشته در جنگ های جهانی در پشت پرده ی هولوکاست کاملا مغفول مانده است، لذا این پرسش مطرح است آیا جنایات فجیع امریکا در پاناما ،مکزیک ،نیکاراگوئه ؛استفاده از بمب نارنجی که موجب تولد نسلی ناقص العقل در ویتنام گشت ، استفاده از بمب هسته ای در هیروشیما، بمباران شهر" درسدن" توسط امریکا و بریتانیا که موجب آن یک میلیون نفر غیر نظامی کشته شده اند در طی جنگ دوم جهانی در سال 1945 ،جنایات و نسل کشی نیست؟   نتیجه اصلی افسانه هولوکاست بعد از پایان جنگ به پذیرفته شدن اسرائیل در اتحادیه اروپا و مجاز بودن این رژیم برای دارا بودن 250 سلاح هسته ای و همچنین به تعبیر رابرت کگان نویسنده  کتاب"بهشت و قدرت" باج دادن آلمان برای اتهام ساختگی هولوکاست به اتحادیه اروپا و قدرت گیری صهیونیست که هولوکاست یقینا این اطمینان را به آنها خواهد داد تا خودسرانه هر اقدامی را مجاز بدانند منجر شده است. القای این دروغ بزرگ تاریخی در آثار همچون "فهرست شیندلر"، "پیانیست"، "شب و مه" در سینما و یا رمان "مرگ کسب و کار من است" و آثاری از این دست  شدیدا تاثیر گذار بوده اما باید دانست جملگی این آثار از سوی سرمایه داران قدرتمند رسانه ای حمایت می شده و خالقان این آثار بعضا یهودی نیز بوده اند. بسیاری از تاریخ نگاران معتبر همچون مارتین بروژات و یا دیوید اروینگ معتقدند تمامی مدارک ارائه داده شده در دادگاه نورنبرگ مبنی بر وجود اتاق و کامیون های گاز جعلی و ساختگی ست و هیچ سند معتبر و عینی در این خصوص وجود ندارد،بسیاری از شاهدان حضور یافته در این دادگاه نیز از سوی کانون های سرمایه داری یهودی استخدام شده بودند. 
در خصوص ماهیت و نتایج جنگ دوم جهانی و همچنین قدرت گیری ناسیونال سوسیالیسم شبهات و پرسش های فراوانی وجود دارد که آن را به مقاله دیگر موکول می کنیم به عنوان مثال رابطه هیتلر جوان با والتر اشتین فراماسون ،عضو سرویس اطلاعاتی بریتانیا و مشاور شخصی وینستون چرچیل و عضویت هیتلر در لژ ماسونی او و همچنین نقش اینتلیجنس سرویس و شبکه پنهان ایلگارشی یهودی در صعودی نازیسم (رجوع کنید به مقاله رازهای پنهان صعودی نازیسم نوشته عبدالله شهبازی) می تواند به بسیاری از نقاط تاریک تاریخ جنگ بین الملل دوم و ظهور و سقوط نازیسم اشاره داشته باشد. همین جمعیتی که امروزه هولوکاست را فاجعه بار ترین رویداد تاریخی قرن بیستم می دانند چندی پیش در روزنامه نیویورک تایمز در خصوص حمایت از هیتلر و موسیلینی در دهه 1930 عذر خواهد می کنند، پس باید بر این امر واقف بود که پیدایش هولوکاست در راستای یک سیاست دوگانه با اهداف استعماری است.پشت پرده ظهور حزب نازیسم یقینا محفل های زرسالار صهیونیستی و بریتانیایی حضور دارند.کشتار و جنایت حزب نازی هیچ گاه موجه نخواهد بود و در این کشتار اهداف نژاد پرستانه پیرو نظریه موهوم آریایی گرایی نیز حضور پر رنگ داشت بزرگترین مروج آریایی گرایی کانون های استعماری بریتانیا بودند و حمایت بودند . مهمترین حاصل آن اتکا صهیونیسم به کشتار یهودیان برای توجیه نمودن جنایات خود است لذا نباید صهیونیسم با یهودیت سامی مساوی انگاشته شود.

مسعود قدیمی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آیا می دانید جنگ جهانی دوم مخرب ترین مخاصمه در طول همه تاریخ بشر بود و بیشترین هزینه مادی و تلفات انسانی را برای انسان به یادگار گذاشت ؟

آیا می دانید از هر 5 کشته آلمانی در جنگ جهانی دوم ، 4 نفر از آنها در جبهه شرقی در برابر ارتش سرخ زندگی خود را از دست داده اند ؟

آیا می دانید 80% از مردان شوروی که در سال 1923 متولد شده بودند ، در جنگ جهانی دوم کشته شدند ؟

آیا می دانید حساب بانکی مخفی اس اس که در آن سرمایه های این سازمان نگهداری می شد ، تحت عنوان شخصی حقیقی بنام مکس هیلگار ثبت شده بود ؟

آیا می دانید در 1935 یک مهندس انگلیسی بنام رابرت واتسون وات در حالی که تلاش می کرد سلاحی بسازد که با اشعه های رادیویی هواپیماهای نازی را هدف قرار داده سرنگون کند ، موفق شد رادار یا سیستم ردیابی رادیویی را کشف کند ؟

آیا می دانید از بین چهل هزار نفر از مردانی که در جریان جنگ جهانی دوم در یگان های زیردریایی خدمت کردند ، تنها ده هزار نفر یعنی قریببه یک چهارم آنها به خانه بازگشتند ؟

آیا می دانید تعداد کشته های شوروی در جریان محاصره لنینگراد بیشتر از مجموع کل کشته شدگان انگلیسی و آمریکایی در تمام طول جنگ بود ؟

آیا می دانید از سال 1940 تا 1945 بودجه دفاعی (نظامی) آمریکا 30 برابر افزایش یافت و از 1/9 میلیارد دلار به 59/8 میلیارد دلار رسید؟

آیا می دانید یگان های هوایی در جنگ جهانی دوم همواره بخشی از سیستم های نظامی دیگر بودند و پس از پایان جنگ برای اولین بار ماهیت عملیاتی مستقل پیدا کردند ؟ هرچند که نازی های بارها بخصوص در رویارویی با بریتانیا به یگان های هوایی خود استقلال عملیاتی دادند .

آیا می دانید در سال 1941 درآمد یک سرباز 21 دلار در ماه بود اما در 1942 در آمد ماهانه یک سرباز آمریکایی به 50 دلار در ماه می رسید ؟

آیا می دانید بیش از 650 هزار دستگاه خودرو جیپ در جریان جنگ جهانی دوم تولید شد ؟ همچنین کارخانه های آمریکایی 300 هزار هواپیمای نظامی ، 89 هزار انواع تانک ، 3 میلیون تفنگ خودکار و 7 میلیون تفنگ انفرادی برای جنگجویان ساختند !

آیا می دانید در طول جنگ جهانی دوم بجای استفاده از کلمه همبرگر از واژه (( استیک آزادی )) استفاده می کردند تا به قول خودشان از کلماتی که نوای آلمانی دارند ، استفاده نکرده باشند ؟!

آیا می دانید ویلیام هیتلر ، خواهرزاده هیتلر ، در طول جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی آمریکا خدمت می کرده ؟ او پس از جنگ نام و نشان خود را عوض کرد !

آیا می دانید بزرگترین نبرد زرهی تاریخ دنیا در جنگ جهانی دوم بین شوروی و آلمان نازی رخ داد ؟ در این نبرد بیش از 3600 تانک شرکت داشتند . این نبرد در تاریخ بنام نبرد کورسک شناخته می شود .

آیا می دانید بزرگ ترین سیستم جاسوسی ژاپنی ها در جنگ جهانی دوم بجای آمریکا در مکزیک مستقر شده بود ؟! جایی که می توانست به خوبی ناوگان آتلانتیک آمریکا را رسد نماید .

آیا می دانید یکی از طرح های نازی ها برای برخورد با یهودیان ، تبعید آنها به جزیره ماداگاسکار بوده است ؟ این جزیره در جنوب آفریقا واقع است .

آیا می دانید آمریکا در صورت لزوم به استفاده از بمب اتمی سوم علیه ژاپن ، شهر توکیو را مد نظر داشت ؟

آیا می دانید کالوین ویلیامز تنها 12 سال سن داشت که در نیروی دریایی آمریکا ثبت نام کرد و قبل از اینکه فرماندهانش به سن حقیقی او پی ببرند ، موفق به دریافت دو مدال جنگی شد ؟

برگرفته از : http://list25.com
مترجم : علی فولادی نیا
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :