تبلیغات
نازی آرشیوز NaziArchives - تفاوت بین ناسیونال سوسیالیسم و فاشیسم
 
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
نازی آرشیوز NaziArchives
وبلاگ اطلاع رسانی تارنمای نازی آرشیوز | مرجع تخصصی نازیسم ، رایش سوم و جنگ جهانی دوم
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

یک نقاشی از یک انقلابی فرانسوی  با نام  ژاک لویی داوید وجود دارد که به خوبی نمایان کننده تفاوت بین ناسیونال سوسیالیسم و فاشیسم می باشد . این اثر در سال ۱۷۸۹ با نام  ”تبرداران برای بروتوس جسد پسرانش را می‌آورند“ نقاشی شده است . لوسیوس بروتوس  رهبر نبرد بر ضد سلطنت ، پسرانش را به دلیل مبارزه در کناره پادشاه تارکوین محکوم به مرگ می کند . این آغاز جمهوری باستانی روم می باشد . بروتوس با این کار نشان می دهد که خانواده اش در برابر جمهوری برای او ارزشی نداشته و وفاداری او تنها به فاشیس و جمهوری روم (دولت)  می باشد . در مقابل ژرمن ها دارای سنت اولویت قرار دادن نژاد، خون و خویشاوند می باشند .
یک آلمانی ترجیح می دهد به تبعید رود تا اینکه به دلیل تفاوت دیدگاه سیاسی با پسرانش آن ها را به خاطر دولت بکشد . ژرمن ها به دلیل حق طبیعی حفاظت از خون ، نژاد و خانواده شناخته شده می باشد . فاشیس (تبرپوش) اشاره به پیچیده شدن تکه های چوب همراه با یک تبر دارد و بر این دلالت دارد که مردم  به دولت گره خورده اند و تبر نشان دهنده قدرت این پیوستگی می باشد . به صورت خلاصه تر می توان گفت این پیوستگی ، دولت بسیار قدرتمندی ایجاد می کند .
این تفکر سیاسی از فاشیسم توسط بنیتو موسولینی پیش از جنگ جهانی دوم در ایتالیا ایجاد شده بود . موسولینی تحت تاثیر بسیاری از جمهوری روم باستان بوده است و جنبش فاشیستی را براساس آن در سال ۱۹۱۹ پایه گذاری کرد و نام ”Fasci Di Combattimento“ به معنای ”دسته های مبارز“ بر آن نهاد . در آن زمان سوسیالیست ها خواهان ایجاد اتحادیه قدرتمندی بودند و ایده دسته ها نیز در بین آن ها محبوبیت داشت . موسولینی نیز خود در ابتدا یک چپ گرای سوسیالیست بوده و تفکرات ضد ملی گرایی داشت ولی رسیدن به فاشیسم موجب به تغییر اساسی در تفکرات او شده و تبدیل به یک ضد کمونیست ملی گرا می شود .
در جمهوری روم قانون بر نژاد مقدم بوده است و این امر مشخصه فاشیسم می باشد . واژه پادشاه برگرفته شده از واژه خویشاوند است . در ناسیونال سوسیالیسم همانند سلطنت سنتی انسجام ملی نژادی بسیار مهم می باشد ، در دموکراسی فردیت در اولویت قرار دارد و زمانی که دولت در اولویت قرار می گیرد شما به فاشیسم خواهید رسید .
یکی از ویژگی های فاشیسم تعلق دادن حق شهروندی به اتباع خارجی می باشد که با دولت همکاری دارند و یا حامی آن هستند . در روم باستان نبردهای بزرگی برای مبارزه با این رویه انجام شد ولی در آخر اتباع خارجی و بیگانگان اجازه دریافت حق شهروندی را دریافت کردند تا رومی محسوب گردند . در این رابطه می توان دولت های فاشیستی اسپانیا (با حکومت فرانکو) و ایتالیا را مثال زد که برپایه خون و پیوند ملی نژادی به وجود نیامده بودند بلکه حتی شاهد این هستیم که فرانکو از بیگانگان مراکشی برای تجاوز به زنان سفیدپوست در شهرهایی که برچسب کمونیستی خورده بودند استفاده کرد  .
از آنجایی که در جمهوری روم اتباع خارجی نیز اجازه دریافت شهروندی را داشتند شاهد پیوند ضعیف نژادی تاکنون هستیم . البته احساس میهن پرستی و وفدارای دودمانی وجود داشته است ولی مفهوم نژاد در ایتالیا بسیار ضعیف گردیده و تنها به عنوان نوستالژی افتخار آمیز از نخستین دوره های روم باستان باقی مانده است . در این سیستم مشاهده می کنیم احساس میهن پرستی تنها به دولت وفادار است و به همین دلیل است که می بینیم فاشیسم در ایتالیا و دیگر ملت های جنوب اروپا که نژاد در آن به عنوان عامل تجزیه شناخته می شود تناسب دارد . هرچند با ایجاد سیاست های حمایت از نژاد در طول نسل ها این رویه نیز تغییر خواهد کرد .
برنامه ناسیونال سوسیالیسم تنها توسط هیتلر ایجاد شده و کارایی خودش را اثبات کرده است ، پیش از اینکه هیتلر از وجود موسولینی آگاهی یابد وقایع در حال اتفاق در ایتالیا را بررسی کرده و آن ها را مهم می دانست . راه پیمایی موسولینی درسال ۱۹۲۲ در روم باعت تحت تاثیر قرار گرفتن هیتلر شد . در مقابل هیتلر نیز منبع الهام بخش برای موسولینی بود و همین الهم بخشی باعث شد تا موسولینی مشخصه وفاداری نژادی را درون فاشیسم ایتالیا بکند . در ابتدا این دو رهبر رفتار خصمانه ای با یکدیگر در پیش گرفتند تا آنجایی که موسولینی در سخنرانی های عمومی خود هیتلر را به عنوان یک ”بربر“ و ”****(به دلیل نامناسب بودن قرار داده نشده است)“ معرفی می کرد ولی در نهایت به یکدیگر نزدیک شده و تبدیل به دوستان صمیمی می گردند تا آنجایی که هیتلر یک  ماموریت را در برای نجات موسولینی در زمانی که او به زندان فرستاده شده بود سازماندهی می کند .

مقدمه از والتر هدینگ (محقق قانون مدنی آلمان) بر کتاب نبرد من :
”هگلیانیسم و نئوهگلیانیسم هستی دولت را در منافع آن دولت توجیه می کنند ولی ناسیونال سوسیالیسم چنین دیدگاهی از دولت ندارد و حتی تاکنون نیز محققان با ناآگاهی از فاشیسم برای معرفی ناسیونال سوسیالیسم بهره می برنند “.
دکترین موسولینی در فاشیسم (برداشت شده از بند ۷) :
”بنابراین برای یک فاشیست همه چیز در دولت قرار داد و هیچ چیز انسانی و یا معنوی خارج از دولت ارزشی نخواهند داشت . در این مفهوم فاشیسم توتالیتر است و دولت فاشیستی پیوند و وحدت تمام ارزش ها و قدرت دهنده به کل زندگی مردم می باشد“ .
نوشته از آلفرد روزنبرگ (تئوریسین بزرگ حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان) در رابطه با ارتباط ناسیونال سوسیالیسم و توتالیتاریسم :
”دولت تنها برای رسیدن به هدف معنوی می باشد و هدف آن حفظ و ترویج یک جامعه انسانی که از نظر  فیزیکی و معنوی با یکدیگر پیوند دارند است ، در تمامی زمینه ها به سخنگویان ناسیونال سوسیالیست توصیه شده است که در رابطه با دولت توتال (مطلق) سخن نگویند “ .
سخنی از آدولف هیتلر پیشوای آلمان :
”دولت به معنای خدمت به دولت نیست بلکه هدف آن حفظ و پیشرفت مشخصه های فیزیکی و معنوی جامعه است“ .
شاید بتوان به شکل خلاصه گفت : ”در ناسیونال سوسیالیسم برخلاف فاشیسم خدمت به دولت تنها به خاطر دولت نیست بلکه به خاطر مردم و جامعه می باشد نقطه مقابل این دیدگاه در فاشیسم جریان دارد“.

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کرده استفاده از واژه فاشیسم برای توصیف ناسیونال سوسیالیسم می باشد . چپ های افراطی سوسیالیسم (جامعه خواهی) را متعلق به خود می دانند و حاضر به قبول این نیستند که سوسیالیسم حقیقی در ناسیونال سوسیالیسم اجرا شده و موفقیت آمیز نیز بوده است . به همین دلیل بر ناسیونال سوسیالیسم برچسب فاشیسم قرار می دهند و نخستین بار نیز استالین ناسیونال سوسیالیست ها را فاشیست خطاب می کند . از این طریق می توان با مطالعه نوشته ها و آثار در رابطه با جنگ جهانی دوم به آسانی با ماهیت نویسنده آن پی برد ، کمونیست ها همیشه و در هرجا از واژه فاشیست برای توصیف ناسیونال سوسیالیست ها بهره می برند و در نوشته هایی که از واژه فاشیسم به جای ناسیونال سوسیالیست بهره برده شده است به خوبی نشان دهنده کمونیست بودن نویسنده آن می باشد .

بهره از Nseuropa

منبع : ان اس استادیز | پایگاه پژوهش های ناسیونال سوسیالیسم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 01:26 ق.ظ
It's appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I have read this post and if I could I want to suggest you
some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article.
I want to read even more things about it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر